Aanmelden




Laden…

Even geduld...

SUBPACA5KWO240125-05 Resultatendeeldag internationalisering: EU-waarden, gemeenschap en klimaat – Versterk de internationale en maatschappelijke rol van je school

Binnen het onderwijs dragen we niet alleen kennis over, maar helpen we ook jongeren op te groeien tot bewuste, betrokken burgers. De kernwaarden van de Europese Unie—zoals democratie, mensenrechten, rechtvaardigheid en solidariteit—vormen daarbij een essentiële leidraad. Maar hoe vertalen we deze abstracte begrippen naar de realiteit van onze scholen en klaslokalen? En hoe kunnen we internationalisering en maatschappelijke betrokkenheid integreren in ons schoolbeleid? Wil je je school versterken als actieve speler in de samenleving, met een duidelijke link naar de Europese en internationale context? Dan is deze dag zeker iets voor jou!

Doelstellingen:
  • Directies en leerkrachten verwerven inzicht in de kernwaarden van de Europese Unie en ontwikkelen strategieën om deze waarden expliciet te verankeren in hun onderwijs en schoolcultuur.
  • Deelnemers ontdekken hoe scholen actief kunnen bijdragen aan sociale cohesie en gemeenschapsvorming, en hoe internationalisering, zoals Erasmus+, hierbij een hefboom kan zijn.
  • Via een interactief eliminatiespel worden directies en leerkrachten uitgedaagd om na te denken over de fundamentele rechten binnen de EU en hoe deze een rol spelen in hun pedagogisch beleid en klaspraktijk.
  • Deelnemers verkennen via een escape room hoe klimaatverandering en Europese regelgeving elkaar beïnvloeden en hoe ze deze inzichten kunnen vertalen naar concrete lespraktijken en schoolinitiatieven.
  • Leerkrachten en directies krijgen handvatten om leerlingen op een interactieve en ervaringsgerichte manier te betrekken bij Europese thema’s, waardoor ze internationalisering en actief burgerschap in hun schoolcontext kunnen versterken.
Doelgroep:
  • ledereen met interesse aan internationale professionalisering en uitwisseling
Aanbieder: Katholiek Onderwijs Vlaanderen
Inhoud:

Binnen het onderwijs dragen we niet alleen kennis over, maar helpen we ook jongeren op te groeien tot bewuste, betrokken burgers. De kernwaarden van de Europese Unie—zoals democratie, mensenrechten, rechtvaardigheid en solidariteit—vormen daarbij een essentiële leidraad. Maar hoe vertalen we deze abstracte begrippen naar de realiteit van onze scholen en klaslokalen? En hoe kunnen we internationalisering en maatschappelijke betrokkenheid integreren in ons schoolbeleid?

Tijdens deze inspirerende nascholing gaan we samen op zoek naar antwoorden. We starten met een keynote van Prof. Dr. Kris Grimonprez, die ons meeneemt in de wereld van de EU-waarden en hoe we deze concreet kunnen maken in de klas. Vervolgens deelt Peter Parmentier hoe het Sint-Janscollege in Sint-Amandsberg haar banden met de buurt versterkt en hoe internationalisering, zelfs op kleine schaal, kan bijdragen aan de maatschappelijke rol van de school.

In de namiddag gaan we zelf aan de slag. In een interactief eliminatiespel worden we uitgedaagd om kritisch na te denken over mensenrechten: welke kunnen we missen en wat zijn de gevolgen? Tegelijkertijd biedt een innovatieve escape room ons de kans om op een speelse manier dieper in te gaan op klimaatverandering en EU-klimaatbeleid.

Deze nascholing is gericht op directies en leerkrachten binnen Katholiek Onderwijs Vlaanderen die werk willen maken van internationalisering, actief burgerschap en maatschappelijke betrokkenheid. Je krijgt concrete inzichten en praktische methodieken aangereikt die je meteen in je schoolcontext kunt toepassen.

Wil je je school versterken als actieve speler in de samenleving, met een duidelijke link naar de Europese en internationale context? Dan is deze dag zeker iets voor jou!

Het programma zal er als volgt uitzien:

  • 9u00-9u30: Onthaal 
  • 9u30-09u45: Welkom
  • 9u45-11u15: Keynote 1 - Prof. Dr. Kris Grimonprez (bijzonder gastdocent KU Leuven) - Hoe breng ik EU-waarden concreet in de klas? 
    Eerbied voor menselijke waardigheid, vrijheid, democratie, gelijkheid, de rechtsstaat, mensenrechten, pluralisme, rechtvaardigheid en solidariteit—dat zijn kernwaarden van de Europese Unie. Maar wat betekenen ze concreet voor ons dagelijks leven?
  • 11u15-11u30: Pauze
  • 11u30-13u00: Keynote 2 - Peter Parmentier - Het Sint-Janscollege in Sint-Amandsberg is verweven met zijn buurt. In de schaduw van de grootstad Gent 
    halen we met alle middelen de banden aan met de buurt. Al decennia is dat één van de streefdoelen van onze school. We willen geen eiland of ivoren toren zijn maar een actieve speler in de buurt.
    Dat vraagt een openheid en flexibiliteit die niet altijd gemakkelijk is. Ook in onze Erasmus werking trekken we graag de kaart van de buurt. De diversiteit van Europa op school binnenhalen maar ook dat weer dit toetsen 
    aan onze eigen buurt. Ook al zijn we geen grote speler op het Erasmus speelveld, we geven je graag een inkijk in onze werking. Verwacht geen grote theorieën of ferme denkkaders over internationalisering  maar proef even mee van onze ervaringen. Centraal staat sowieso de 'Goesting' om mensen bij elkaar te brengen en de hoop om mensen gelukkiger te maken.
  • 13u00-14u00: Lunch 
  • 14u00-15u30:
    Workshop 1 - Eliminatiespel - Prof. Dr. Kris Grimonprez (bijzonder gastdocent KU Leuven) - Aliens veroveren de Europese Unie en ontdekken een Handvest met méér dan 50 grondrechten (mensenrechten). Ze vinden de lijst te lang en eisen dat EU-burgers 15 rechten schrappen. Welke zou jij elimineren? Hoe zou de maatschappij eruitzien zonder een bepaald grondrecht? Een boeiend en leerzaam gedachte-experiment!
    Workshop 2 - Amanda Ajslev Hersbøll - In deze workshop doe je praktijkervaring op met het onlangs gepubliceerde (en gratis beschikbare) lesmateriaal van DEO: Escape climate change - een escape room voor onderwijsdoeleinden over klimaatverandering en het klimaatbeleid van de EU. Deze workshop zal in het Engels gegeven worden.
Workshops:
Aanbod workshops deel 1
woensdag 28 mei 2025 van 13:00 tot 14:30
Eliminatiespel
Spreker: Prof. Dr. Kris Grimonprez (bijzonder gastdocent KU Leuven)

Aliens veroveren de Europese Unie en ontdekken een Handvest met méér dan 50 grondrechten (mensenrechten). Ze vinden de lijst te lang en eisen dat EU-burgers 15 rechten schrappen. Welke zou jij elimineren? Hoe zou de maatschappij eruitzien zonder een bepaald grondrecht? Een boeiend en leerzaam gedachte-experiment!

DEO
Spreker: Amanda Ajslev Hersbøll

Nog te ontvangen

ENKEL voor deelnemers Burgerschapstraject Internationalisering 25-26
Spreker: Jurgen Viaene en Raf Boelen

Jullie kregen een voortaak: Onderzoek van je schoolpraktijk: wat zou op basis van de eerdere reflecties over IB en GFL een eerste (strategisch) doel kunnen zijn, en welke operationele, concretere doelen zou je dan voor ogen nemen?
Wat mag dat binnen dit traject zijn? We delen met elkaar op welke manier burgerschap reeds een plek krijgt op onze school, welke doelen we stellen en welke acties we vanuit dit traject plannen te ondernemen.

Bijkomende info:

Er is een vegetarische broodjesmaaltijd inbegrepen.
Dit is een gratis initiatief, doch is deze inschrijving niet vrijblijvend, gezien we hier gebruik maken van Europese middelen. Indien je toch niet aanwezig bent, gaan de gemaakte kosten (€20) doorgerekend worden aan de school.

Sessies: 2 sessie(s)
Voorwaarde:
Voor dit initiatief kan je tot en met vrijdag 23 mei 2025 in- en uitschrijven.
Bijdrage: 0,00 Euro
Lesgever: Weytens Kevin
Van Aken Tim
Contact: Katholiek Onderwijs Vlaanderen
info nascholingsprojecten: +32 2 507 07 80 - nascholing@katholiekonderwijs.vlaanderen
Plaats en Data:
Huis van het Nederlands
Philippe de Champagnestraat 23
1000 Brussel (Kaart)
  • Reeks 1:
    • woensdag 28 mei 2025 van 09:30 tot 14:30
Ben je zeker da je

Geef aub. de datum van uitdiensttreding mee.