Woensdag 11 maart 2026
Vanaf 14.30 uur: onthaal
15.00 uur: welkomstkoffie in de foyer
15.30 uur: opening van het congres door Danny Van den wouwer
16.00 uur: plenaire openingssessie door Yves Demaertelaere: Cultuur uit de muur halen om samenspel te verbeteren
Visie en cultuur zijn met elkaar vergroeid. ‘Wie we zijn’ en ‘waar we voor staan’ weerspiegelt de persoonlijkheid van een organisatie. Het zijn (ongeschreven) regels, gedragingen, gewoonten en overtuigingen waaraan mensen onbewust vasthangen vanuit het verleden en die de organisatie maken tot wat ze is. ‘Het zit in de muren’ wordt wel eens gezegd. Cultuur ondersteunt de realisatie van de visie of cultuur werkt tegen, soms openlijk, meestal onzichtbaar onder de waterlijn. Cultuur is verbonden met andere bouwstenen binnen een organisatie, is moeilijk te vatten, maar heeft wel impact op school. Het zal een hele expeditie zijn om cultuur te ontdekken op je school. Hoe creëer je een psychologisch veilige omgeving om aan cultuur te werken? Leiderschap is de motor om er een echt leerproces van te maken.
17.30 uur: receptie
18.15 uur: avondmaal
20.30 uur: avondprogramma: Stefan Laenen
De boog hoeft niet steeds gespannen te staan. Deze voordracht combineert een klassieke lezing met comedy en verhalen van aan het front.
Donderdag 12 maart 2026
De keuzesessies van donderdag hebben verschillende lengtes.
- S = 1,5 u. (voormiddag)
- M = 2 u. (namiddag)
- L = 3 u. (voormiddag)
- XL – 5 uur (hele dag)
7.30 – 8.30 uur: ontbijt
08.30 uur: keuzesessies deel 1 (voor de omschrijving zie hieronder bij Workshops)
10.00 uur: koffiepauze
10.30 uur: keuzesessies deel 2 (voor de omschrijving zie hieronder bij Workshops)
12.00 uur: plenaire sessie Bruno Vanobbergen
13.00 uur: lunch
15.30 uur: koffiepauze
16.00 uur: keuzesessies deel 3 (voor de omschrijving zie hieronder bij Workshops)
18.00 uur: avondmaal
Vrijdag 13 maart 2025
7.30 – 9.00 uur: ontbijt
09.15 uur: plenaire slotsessie door Adrie Vischer: Over leerkrachtkwaliteit en het optimaliseren ervan
De leraar is voor het leren en ontwikkelen van leerlingen de belangrijkste factor die we als scholen kunnen beïnvloeden. Er is dus goede reden om stil te staan bij de vraag hoe we de kwaliteit en impact van leraren kunnen optimaliseren. Op basis van wetenschappelijk onderzoek gaan we in op wat we weten over leerkrachtkwaliteit (wat is het, welke impact hebben leerkrachten en in hoeverre verschilt hun kwaliteit?), de ontwikkeling ervan en vooral ook welke professionaliseringsaanpakken effectief blijken te zijn. Tot slot leer je een aanpak voor evidence informed werken aan leerkrachtprofessionalisering kennen.
10.45 uur: koffiepauze
11.15 uur: bezinning
12.00 uur: slotwoord en afronding van het congres door Helga Melis
12.15 uur: middagmaal